Kahraman Ordumuza Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Kahraman Ordumuza Konulu Konferans Gerçekleştirildi

İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü münasebetiyle İİBF Maliye Binası Amfi 7'de DPÜ İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üye. Abdullah Erdem TAŞ "Kahraman Ordumuza" isimli konferansını sundu.

Geniş bir katılımla gerçekleşen konferansta Taş, merhum Mehmet Âkif'in hayatını önemli kesitler üzerinde durarak dinleyicilere aktardı. Âkif'in hayatında manevî halin vatan ve millet unsuruyla nasıl mündemiç olduğu ve en nihayetinde bu durumun İstiklâl Marşı'nın yazımında nasıl tesiri olduğunun altını çizdi. Taş, İstiklâl Marşı'nın alelâde bir şiir ya da metin olmadığını, ülkemiz geçmişinde ve halkımız arasında yer ettiği manayı katılımcılara izah etti.

Son olarak  İstiklâl Marşı'nın yapı açısından  "muhâvere (karşılıklı konuşma)" şeklinde telif edildiğine dikkat çekti. Bu muhâverenin taraflarının şehit ve şehit oğlu olduğunu, bir kıtanın şehitlerin şehit oğullarına hitabı, diğer kıtanın ise şehit oğullarının şehitlerimize cevabı şeklinde oluşturulduğunu ifade etti. Ardından İstiklâl Marşı'nı muhaverenin ikişer kıtalık diyalogları üzerinde durarak sunumunu tamamladı.

Program, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üye. Ergin ÖGCEM'in Abdullah Erdem TAŞ'a teşekkür belgesini takdim etmesiyle sona erdi.

Son Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, Çarşamba