Abdullah Simavi ve Dönemi

Dpü İlahiyat Fakültesi'nin Simav Belediyesi sponsorluğunda "Abdullah Simavi ve Dönemi Paneli" Simav'da 16.06.2014 tarihinde gerçekleştirildi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Halil Ağa Camii Din görevlisi Murat Karabulutlu tarafından Kuran tilaveti ile başlayan panelde açılış konuşması yapan Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan katılımcılara teşekkür etti.

Başkan Özkan, “Böylesine anlamlı bir şahsiyetin hayatı başta olmak üzere ilmi ve tasavvuf anlayışının ele alındığı bir panelin onun doğup büyüdüğü ilçemizde düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Simav’da doğup büyüyen ve ilim ve irşat uğruna başka yerlere göç eden Allah dostu Abdullah-i Simavi’nin eserlerinin ilçemizde yaşatılması için elimden gelen çabayı sarf edeceğim” dedi.

Belediye Yeni Düğün Salonu’nda düzenlenen panele hem yönetici hem de konuşmacı olarak katılan DPÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Bilal Kemikli, ünlü İslam Alimi Abdullah-i İlahi’nin Simav’da dünyaya geldiğini ve daha sonra Semerkant’a gidip devrin en meşhur mutasavvıflarından Ubeydullah Ahrar'a intisap edip Seyrüsülük'ünü tamamlayıp icazet aldıktan sonra İstanbul’a dönerek Nakşibendiliğin Anadolu topraklarında yayılmasını sağlayan önemli bir alim ve Allah dostu olduğunu söyledi.

Abdullah-i İlahi’nin İslam dünyasında “Molla İlahi veya Abdullah Simavi” olarak da tanındığına dikkat çeken Prof. Dr. Kemikli, Abdullah-i İlahi’nin yurda döndükten sonra Simav, Kütahya, Bursa ve İstanbul'da kurduğu ilim meclislerinde halkı irşat ettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Kemikli Abdullah-i İlahi’nin Anadolu'daki irşat halkası genişleyince Selanik'e 40 kilometre uzaklıkta bulunan Vardar Yenicesi'ne gittiğini ve vefatına değin burada, akıncı ruhları uyandırıp, ilim ve irfanla halkı aydınlatan yüce bir İslam alimi olduğunu söyledi.

Panelde ayrıca, Uludağ İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı  Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara, Uşak Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıfat Okutan, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülrezzak Tek, Dpü İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Selami Erdoğan ile Dpü İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Abdullah Çakır Simavlı ünlü İslam Alimi Abdullah-i İlahi’nin ilmi, hayatı ve tasavvuf anlayışı ile ilgili sunuma bulundu..

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın yanı sıra Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, Simav Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Rüştü Güntürkün, Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, Simav Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Girgin, okul müdürleri ile bazı belde belediye başkanları ile vatandaşların katıldığı panele ilçede faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Panelin sonunda katılımcılara Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan tarafından plaket takdim edilmesiyle panel sona erdi.

 

Son Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023, Pazartesi