Yeni Fakülte Binamızın Açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş‘ın Katılımıyla Yapıldı

Yeni Fakülte Binamızın Açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş‘ın Katılımıyla Yapıldı

İslami İlimler Fakültesi, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katıldığı açılış töreniyle hizmete girdi.

Açılış Törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yanı sıra Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Barosu Başkanı Ahmet Atam, Kütahya İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Kütahya İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Kaan Erarslan, Prof. Dr. Şükrü Şentürk ve Dekanımız Prof. Dr. Halis Aydemir ve çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.

"İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTELERİ ÜLKENİN KALBİ OLDU"

İslami İlimler Fakültesi öğretim üyes,Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende üniversitemizin rektör yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Halis Aydemir, sözlerine bugüne kadar fakülte binalarını kendileriyle paylaşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanına teşekkür ederek başladı. Bu süreçte İslami İlimler Fakültesinin önceki binasını emanet bir otomobili kullanır gibi özenle kullandığını ifade eden Halis Aydemir, "İslami İlimler Fakülteleri Türkiye'de dini hayatı olduğu kadar ilmi hayatı da besliyor. Mezunlarımız ülkenin hemen her alanında görevler üstleniyorlar. Eğer deyim yerindeyse bizler de vücudun her yerine kan pompalayan bir kalp gibi bir işleve sahibiz. Dileriz ki gelcekte Diyanet İşleri Başkanlığımız ve bizler yetiştirdiğimiz öğrencileri kendi alanımızda yükseltiriz ve ülkemiz de yetişmiş insan gereksinimini ihtiyaç duyduğu alandan karşılar" dedi.

Ülkemizde dini eğitimin önemini 15 Temmuz örneğiyle açıklayan Aydemir, "O gece selalarla yollara düşen insanlar Türkiye'nin geçmişteki dini birikimiyle bunları gerçekleştirdiler. Bizler bundan sonraki dönemde öğrencilerimize öyle bir eğitim vermeliyiz ki, bu yaşananlar bir daha yaşanmasın; Ülkemizi bölmeye yönelik düşünceler toplumda karşılık bulmasın ve sadece düşüncede kalsın" şeklinde konuştu.

REKTÖR GÖREN: TÜRKİYE'NİN KALKINMA HIZI SOSYAL HAYATTA DEVRİMLERİ DE BERABERİNDE GETİRMEKTEDİR 

Açılış töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Türkiye'nin son 15 yılda, özelde ise son birkaç yılda üst düzey gelişmeler yaşandığına değinerek, "Ülkemizin bu baş döndüren gurur verici değişim, dönüşüm ve kalkınma hızının yanında, aynı tempoda sosyal hayatta da devrimler yaşanmaktadır. Gelinen süreçte, insanlara özgür iradeleriyle kendi dini eğilimlerini seçme özgürlüğü tanınmış, doğru ile yanlışı, hak ile batılı seçme becerisine güvenilmiş, ama son zamanlarda oluşan tabloya bakıldığında din adamlarına duyulan saygı ve güvenden faydalanan bir kısım grup ve yapılar tarafından toplum sömürülmeye çalışılmaktadır. 15 Temmuz’da yaşanan travma, toplumun din merkezli sivil toplum kuruluşlara karşı güvenini sarsmış, dini yapı, grup ve otoritelere karşı ciddi önyargılar oluşmaya başlamıştır." dedi. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ: MEKANLARIN ŞEREFİ İÇİNDE YAPILAN İŞLERLE ÖLÇÜLÜR

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise "Bugün bir eğitim kurumunu ülkemize kazandırmanın mutluluğu içindeyiz" diyerek başladığı konuşmasında, "Rektörümüzün bu fakültenin kurulması için Ankara'yı su yolu gibi yapmasının ne demek olduğunu biliyorum. Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde Yalova Üniversitesinin rektörlük görevini yürütürken ben de benzer bir çaba içindeydim" dedi.

Mekanların şerefinin içinde yapılan işler ve içinden yetişen öğrencilerle ölçülebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ali Erbaş, şöyle devam etti: Dileriz ki tüm eğitim binalarımız yüksek şerefe erişirler. Bizler bugün İlahiyat Akreditasyon Ajansının açılış töreninde dediğimiz gibi hep en iyiyi arıyoruz.

Bilgi en büyük imkân ve güçtür. Ancak bizatihi güç ve iktidar kaynağı olan bilginin, insanlığın huzuruna vesile olması için, ahlak, hikmet ve hukuk ile ilişkisi hayati öneme sahiptir. Bilgi üretmeyenler, üretilen bilginin takipçisi hatta mahkûmu olmaya mecburdur. İslam dünyası bilim, teknik, tıp, sosyal bilimler, dahası ilahiyat alanında bilgi üretme, bilgiyi güncelleme, değere dönüştürme ve hayata kılavuz yapma konusunda, maalesef, zamanın gerisinde kalmanın bedelini ödemektedir.

Bugün batı merkezli bilginin insanı ve hayatı dizayn ettiğine şahit oluyoruz. Ancak söz konusu anlayışın, insan-evren-Allah tasavvurunda var olan ciddi krizler ve paradoksların bütün insanlığı derin bir çıkmaza doğru sürüklediğini de hepimiz görüyoruz.

Batının teklif hatta dikte ettiği düşünce ve davranış biçimi, insanlığın özlediği huzuru ve güveni tesis edemediği gibi, bilakis huzur ve geleceğe dair umudun daha da zayıflamasına sebep olmaktadır. Vahye, köklü bir medeniyete, dinamik insan kaynaklarına sahip olduğu halde İslam dünyası, insanı ve hayatı inşa edecek bir bilgi ve dünya tasavvurunu, güçlendirip izah ederek yeryüzüne henüz teklif edebilmiş değildir. Bilgiyi, hikmet, ahlak ve hukuk boyutuyla beraber yeniden inşa etmek, müminler için bir iman ve kulluk sorumluluğu olduğu gibi, daha yaşanabilir bir dünya kurmanın da yegane yoludur.

"BUGÜN İSLAM DÜNYASI SAHİH DİNİ BİLGİ ÖTELENMEKTEDİR"

Bugün İslam coğrafyasının özellikle dini alanda yaşadığı sorunların ve karmaşanın da en önemli sebeplerinden birisi sahih dini bilginin ötelenmesi ve ihmal edilmesidir. İslam coğrafyasında yaşanan sorunların, acıların, küresel müdahalelerle, uluslararası faktörlerin sömürgeci politikalarıyla ilgili boyutunun varlığı inkâr edilemez. Ancak bu durum sorunları tamamen harici unsurlara indirgeyerek, sorumluluklarımızı ve hatalarımızı görmezden gelmeye mazeret olamaz.

Bugün milletimizin ve bütün Müslümanların dini hayatına, insanlığın aydınlık geleceğine rehberlik etmek sorumluluğu İlahiyat/İslami İlimler fakültelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığının üzerindedir. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak özellikle irşad hizmetlerimizde üniversite hocalarımızdan azami düzeyde istifade etmeye çalışıyoruz. Bu anlamda bütün camilerimizin mihrapları, minberleri ve kürsüleri bütün akademisyenlerimize hatta öğrencilerimize açıktır.

"BOZGUNCULARA KARŞI EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ İLAHİYAT FAKÜLTELERİ"

Referansını dinden aldığını iddia ederek toplumda bozgunculuk yapan Fetö, Deaş, Boko Haram, vs. gibi terör örgütlerinin, Müslümanlara, birlik beraberliğimize ve geleceğimize verdiği zarar ortadadır. Bu sorunları aşmak için ilahiyat ve islami ilimler fakültelerine, imam-hatip liselerine ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsanımıza din hizmetlerini kalitali bir biçimde sunma konusunda sayıları 102'yi bulan ilahiyat fakülteleri en büyük gücümüzdür. 

Yeni dönemde burada eğitim alacak öğrencilerilerimize başarılar diliyorum. Bugün açılışını yaptığımız bu fakültenin şehrimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını ümit ediyorum.

Tören

Prof. Dr. Ali Erbaş'ın konuşmasının ardından  Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a özgün Kütahya desenleriyle hazırlanan çini vazo hediye etti. Protokol, daha sonra binanın açılışını gerçekleştirmek için İslami İlimler Fakültesinin önünde kırmızı kurdele kesti ve ardından fakülte binasını gezdi.

Son Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, Cumartesi